Forumdaki Son cevaplar :
Menü
Köyümüz
    Köyümüzün Yeri
    Tarihçesi
    Köyümüzdeki Soyadları
    Muhtarlarımız
    Köyümüzde Eğitim
    Köyde Pazar
    Şehidimiz
    Köy Mevkileri
    Geçim Kaynakları
    Köyümüzde Ulaşım
    Köyden yetişenler-1
    Köyden yetişenler-2
    Telefon Rehberi
    Domalan mantarı
    Köyümüzdeki Sülaleler
    Köyden ölenler
    Site yetkilisi

Dilimiz-Gelenekler
    Dilimiz
    Yemeklerimiz
    Düğünlerimiz

Fotoğraf-Video
    Fotoğraflar
    Videolar

Diğer
    Şiirler
 
Anket
Köyümüzün gelişmesi, kalkınması neye bağlıdır?
Birlik-beraberlik (46 %)
Tarım (14 %)
Meyvecilik (6 %)
Hayvancılık (7 %)
Eğitim (24 %)
243 - Katılım
 
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : Vdtcngz
Bugün : 0
Dün : 0
Onay bekleyen : 1
- Engelliler : 0
- Kayıtlı üye : 284

Aktif Üyeler
 Aktif üye yok..
Sitede aktif
Üye : 0
Misafir : 1
Toplam : 1
Rekor : 240 kişi 28.08.2019
IP No : 52.205.167.104
Site sayacı
Bugün Tekil : 3
Bugün Çoğul : 3
Bugün Toplam : 6
----------------
Dün Tekil : 2
Dün Çoğul : 2
Dün Toplam : 4
----------------
Genel Tekil : 163458
Genel Çoğul : 170237
Genel Toplam : 333695
 
Domalan mantarı

                                 En değerli gıda

Domalan-keme- yada  Trüf mantarı


Türkçe de 'domalan' adı verilen, bilimsel sınıflandırmada 'Tuberaceae' familyasına giren bu toprakaltı mantarına bazı yerlerde keme mantarı da denir.Aslında adı ne olursa olsun trüf mantarıdır o.  Dünyada 70 kadar çeşidi var. Bunlar içinde en değerli olanı kara elmas olarak da anılan siyah Trüf. italyan mutfağının en önemli ve değerli unsurlarından biri, yetiştirilmesi çok zor olan bir mantar çeşidi. Ağaç kökleri arasında yetişen ve şeklini yetiştiği topraktan alan trüf mantarını bulmak aynı zamanda çok da zahmetli. En beğendiği yer ise meşe ve kestane ağaçlarının kökleri ve kurak bölgelerdeki nemli topraklar. Değeri açısından zaman zaman altınla boy ölçüşen trüf mantarı, pek çok gurmenin de vazgeçemediği bir lezzet.
Trüf mantarı karbonlu besinleri doğrudan topraktan edinemiyor, şeker ya da organik asitleri ağaç köklerinden emerek paylaşıyor. kök diplerinde yeryüzünden 10-15 santim kadar aşağıda gelişip serpiliyor. Eğer zamanında keşfedilip toplanmazsa çürüyüp yok oluyor.
Trüfün gelişip serpilmesi için çok hassas bir doğal denge gereklidir. Gelip geçen yaz sağanakları, Trüf için gerekli ideal nemi sağlıyor. Çok kuru, yağmursuz yaz ayları ise belirli oranda neme ihtiyacı olan Trüf'ü kurutuyor.
Fransa, italya ve ispanya, dünyadaki en kaliteli trüf'ü üreten ülkeler.

Trüf mantarı, 15 gr ve 20 gr olarak, çiğ halde yemeğin üzerine rende ediliyor. Trüfün kendine özgü, çok tipik ve keskin kokusunu size tam olarak anlatabilmem mümkün değil. Uzmanlar, trüfün içerdiği kompleks aromaları sarmısak, saman, bal ve baharat karışımı olarak tanımlıyor. Bu yıl yağışların da bol yağmasından dolayı köylülerimiz yaklaşık 2 aydır hemen hemen her gün domalan toplamaya gidiyorlar…Genellikle köyümüzde yağışlar iyi giderse 15 nisan 15 mayıs arası bulunabiliyor....  1 Mayıs 2009

 

 

Küçültülmüş Resim Büyütmek için Üzerine Tıklayın!

Küçültülmüş Resim Büyütmek için Üzerine Tıklayın!
   

                Bu mantar elmas gibi

 

Dünyanın en lezzetli ve değerli mantarı kabul edilen beyaz trüf mantarı, kasımda İtalya'nın Toscana bölgesindeki Alba kentinde düzenlenen bir müzayedede 750 gramlık beyaz trüf mantarı 143 bin avroya (243 bin YTL) satıldı. 77. Uluslararası Beyaz Trüf Mantarı Festivali'nde düzenlenen açık artırmada satılan mantar, Alman, İtalyan ve ABD'li alıcılarla çetin bir yarışa giren Hong Kong'lu alıcılarda kaldı. Müzayedeye çıkarılan diğer trüf mantarlarıysa toplam 364 bin 600 avroya (618 bin YTL) satıldı. Toprağın altında doğal olarak yetişen, dünyanın en lezzetli ve en değerli mantarı olarak kabul edilen beyaz trüf mantarı sadece kasım ayında yetişiyor. Bu mantar cinsi, yüzeyden görünmediği için, özel eğitilmiş köpekler ve domuzlar tarafından bulunabiliyor…

                               Gazetelerden.......

Domalan(trüf) mantarı ile ilgili gazete haberi...

Küçültülmüş Resim Büyütmek için Üzerine Tıklayın!

         Türkiye’nin İlk Trüf Mantar Ormanı Denizli’de ...24/11/2012  Gazeteler....

Orman Genel Müdürlüğü tarafından pilot bölge seçilen Denizli'de, Türkiye'nin ilk ''Trüf Mantarı Ormanı''nı kurmak için fidan dikimi yapıldı. Akdeniz ikliminin hakim olduğu yerlerde doğal olarak yetişen ve dünyada önemli ticari potansiyeli olan ''Trüf'' mantarının, yapay ormanlar yoluyla üretiminin artırılmasına yönelik Orman Genel Müdürlüğü ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi işbirliği ile hazırlanan proje, taraflar tarafından imza altına alınarak pilot bölge seçilen Denizli'de hayata geçirildi.

Projede, Honaz Dağı Cankurtaran mevkisinde oluşturulacak Türkiye'nin ilk ''Trüf Mantarı Ormanı'' için köklerine Trüf mantarı aşısı yapılmış meşe fidanları, Denizli Valisi Abdülkadir Demir, Orman Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Çiftçi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar ve Denizli Orman Bölge Müdürü Mümtaz Kanat'ın katılımıyla düzenlenen törenle dikildi. Orman Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Çiftçi, burada yaptığı konuşmada, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Aziz Türkoğlu'nun yaptığı araştırma sonucunda projenin ortaya çıktığını, projede mantar türünün en rahat yetişeceği yer olarak belirlenen Denizli'nin pilot bölge seçildiğini belirtti. Önemli ölçüde ekonomik getirisi olan orman ürünleri varlığının geliştirilmesi için Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve genel müdürlüklerinin ciddi gayret içinde olduğunu ifade eden Çiftçi, bu çerçevede üniversite ve özel sektörle işbirliğiyle projeler hayata geçirdiklerini dile getirdi.

Çiftçi, ormanlardan daha fazla gelir elde edilmesini sağlayacak projelerin orman varlığının korunmasına da önemli katkı sağlayacağına işaret ederek, ''Ormanlardan daha fazla gelir sağlandığı görülünce, insanlarımızın koruma yönünden daha fazla hassasiyet göstereceklerini düşünüyorum. Orman köylülerimizle de bu işi yapmayı planlıyoruz'' dedi. Denizli Valisi Demir de Trüf mantarının, başta Fransa olmak üzere özellikle Avrupa ülkelerinde lüks gıda maddesi olarak tüketildiğini belirtti.

Proje yürütücüsü Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aziz Türkoğlu da Trüf mantarının, dünya çapında 6 milyar dolarlık ticaret hacmine sahip olduğunu kaydetti. Dünyada ''siyah elmas'' ve ''kralların yiyeceği'' olarak adlandırılan Trüf mantarı, toprağın 5 ile 20 santimetre derinliğinde ağaç köklerinde yetişiyor. Özel eğitimli köpeklerle toplanan Trüf, Akdeniz iklim kuşağının belli bölgelerinde bulunuyor. Tadı, kokusu ve aroması ile birçok gurmenin ilgisini çeken Trüf mantarının kilo fiyatı, az miktarda toplanması, dar bir yayılış alanının olması nedeniyle türlerine göre 100 ile 3 bin avro arasında değişiyor.

 

 

 

 


Arkadaşına Gönder
[1]
 

Üyelik
Kullanıcı : 
Şifre : 
Güvenlik : 413457             
Güvenlik : 
Hatırla :   Gizli : 

  
 
Resimlerden
Galeriden seçmeler..
Resim Gönder

KOOPERATİF
 
Köşe Yazıları

Bilal Bilgen

3-SÜTLAÇ-ÇİVRİL DEMİRYOLU YAPIMI
 
Saat
 
Takvim
« Kas Aralık
Pz Sl Çs Cm Ct Pa
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Tarihte 7 Aralık günü 0 olay var, Detaylar..
 

Website motorumuz © 2007 AspSitem Ay Yıldız.
Bu sayfa: 0,20 saniyede yorumlandı.
 
toplist.htm dosyasi toplist 1 toplist 2 toplist 3