Forumdaki Son cevaplar :
Menü
Köyümüz
    Köyümüzün Yeri
    Tarihçesi
    Köyümüzdeki Soyadları
    Muhtarlarımız
    Köyümüzde Eğitim
    Köyde Pazar
    Şehidimiz
    Köy Mevkileri
    Geçim Kaynakları
    Köyümüzde Ulaşım
    Köyden yetişenler-1
    Köyden yetişenler-2
    Telefon Rehberi
    Domalan mantarı
    Köyümüzdeki Sülaleler
    Köyden ölenler
    Site yetkilisi

Dilimiz-Gelenekler
    Dilimiz
    Yemeklerimiz
    Düğünlerimiz

Fotoğraf-Video
    Fotoğraflar
    Videolar

Diğer
    Şiirler
 
Anket
Köyümüzün gelişmesi, kalkınması neye bağlıdır?
Birlik-beraberlik (46 %)
Tarım (14 %)
Meyvecilik (6 %)
Hayvancılık (7 %)
Eğitim (24 %)
243 - Katılım
 
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : Vdtcngz
Bugün : 0
Dün : 0
Onay bekleyen : 1
- Engelliler : 0
- Kayıtlı üye : 284

Aktif Üyeler
 Aktif üye yok..
Sitede aktif
Üye : 0
Misafir : 3
Toplam : 3
Rekor : 240 kişi 28.08.2019
IP No : 52.205.167.104
Site sayacı
Bugün Tekil : 3
Bugün Çoğul : 3
Bugün Toplam : 6
----------------
Dün Tekil : 2
Dün Çoğul : 2
Dün Toplam : 4
----------------
Genel Tekil : 163458
Genel Çoğul : 170237
Genel Toplam : 333695
 
Tarihçesi
 

                                           Sütlaç Köyü

Köyümüzün nerede ve ne zaman kimler tarafından kurulduğu kesin olarak bilinmemekle beraber bazı anlatımlar var.  Bunlardan biri şöyle:

Yıllar önce Isparta –Burdur-Antalya  taraflarından gelip kışı geçirmek üzere Aydın, Muğla gibi kışın ılıman  geçtiği  bölgelere giden (kışı geçirmek üzere) Teke Yöresi Yörükleri arkalarında yüzlerce koyun ve develeri  ile bir mola verirler.Bu mola yeri tahminlere göre Büyük Menderes kıyıları yani  şimdiki Yeşilhüyük ile Homa (Gümüşsu) arası bir yerdi.O zaman da oralarda bol bol pirinç ekilirmiş.Hayvanlardan elde ettikleri süt ve pirinci  pişirerek  sütlü aş yapıp karınlarını doyururlarmış.

 Bu olay yıllarca böyle devam etmiş.Etmiş etmesine ama develerde  bataklıktaki sivrisineklerden rahatsız oluyorlarmış.Gel zaman git zaman develerini de düşünen bu kervandakiler daha gerilere,yukarılara yani Sütlaç Köyünün eski yeri olan iki tepe arasına gelip burada  8-10 tane çadır kurmuşlar böylece burada yerleşik bir düzene geçmeyi kararlaştırmışlar ve orada bir köy olmuşlar. Sütlü aş yaparak yeme alışkanlığı bu köyde de devam etmiş. Buraya bir gün 3-5 askerle bir komutan uğrar ,ya bir  göreve giderken yada görevden dönerken bu askerlere orada çadır kuranlar sütlü aş pişirip verirler.Askerler bu aşı çok beğenirler,buradan her geçişte uğrayıp yiyelim derler.Giderlerken komutanları  : buranın adı ne? diye sorar.Onlarda buranın adı falan yok derler.Yedikleri sütlü aşı beğendikleri için buranın adı Sütlaç olsun der.Böylece o yerleşim yerinin adı Sütlaç kalır.Sonraları buraya Burdur dan ,Çal'dan ve Çivrilin köylerinden aileler gelir,buraya çadır kurarak yerleşirler.Artık burada bir köy oluşmuştur.Örneğin Köydeki Döğer soyadının Burdurun Döğer köyünden geldiği söylenir.

Bu köyde küçük bir de göl var.  (Gerçi köylü o göle Koca Göl der ama) hayvanlarını buradan sulayarak, içme suyunu da eski Köy Çeşmesi denilen yerden taşıyarak yıllarca Sütlaç Köyünün yeri burası olmuş.Köyün okulu,pazaryeri ve ulaşımı sağlayan demiryolu istasyonu ise 3 km uzakta yani sonra taşınacakları yerde.Köyün çocukları buraya yürüyerek okumaya gelir, haftada bir gün kurulan pazara alışverişe gelirler,o zamanlar köyde çok büyük bir pazar kurulur çevre köyler  Sütlaç pazarına alışverişe gelirlermiş.Bu pazar benim çocukluğumda bile hala azalsa da devam ediyordu. 

Sütlaç  Köyü burada 1950’ li yılların sonuna kadar kalır. Sonra bakarlar ki tarlalarımız, okulumuz, istasyonumuz ve pazarımız aşağıda köye uzak, çoluk çocuk okul yolunda karda kışta rezil oluyor diye düşünmüşler ki 1955 yılından sonra  göç başlamış.1962-1963 yılına kadar sürmüş, bazı aileler doğrudan  Aydın, İncirliova ve İzmir gibi yerlere giderken bazıları da  şimdiki yerlerine yani ekip biçtikleri tarlalarına ev yaparak yerleşmişler. Herkes tarlasının bir köşesine evini yapmış, gerisini ekip dikmiş. Bu yüzden köyümüz seyrek yerleşim olduğundan kalabalık gibi görünür uzaktan.

 

                   Bağların üstü denilen yerden köyümüzün iki ayrı  görünümü.


Arkadaşına Gönder
[1]
 

Üyelik
Kullanıcı : 
Şifre : 
Güvenlik : 230107             
Güvenlik : 
Hatırla :   Gizli : 

  
 
Resimlerden
Galeriden seçmeler..
Resim Gönder

ev
 
Köşe Yazıları

Bilal Bilgen

3-SÜTLAÇ-ÇİVRİL DEMİRYOLU YAPIMI
 
Saat
 
Takvim
« Kas Aralık
Pz Sl Çs Cm Ct Pa
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Tarihte 7 Aralık günü 0 olay var, Detaylar..
 

Website motorumuz © 2007 AspSitem Ay Yıldız.
Bu sayfa: 0,13 saniyede yorumlandı.
 
toplist.htm dosyasi toplist 1 toplist 2 toplist 3